Jak ważny jest video marketing?

Posted by | · · · | marketing · Video | Comments Off on Jak ważny jest video marketing?

„Za 5 lat na Facebooku będzie ciężko znaleźć treści, które nie są ruchomym obrazem. W moim przekonaniu wideo jest dziś najlepszym na świecie sposobem na opowiadanie historii. Pozwala nam bowiem przyswoić więcej informacji”.

Powyższa opinia przedstawiona przez Prezes Facebooka na Europę, Afrykę oraz Bliski Wschód Nicole Meldensohn wyraźnie zaznaczyła zmieniający się sposób myślenia światowych specjalistów od marketingu.

Żyjemy w erze ruchomego obrazka. Wszyscy komunikujemy się dzięki filmom i nic nie wskazuje na zmianę w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Każdy z nas ma teraz kamerę w swojej kieszeni i każdy może zostać twórcą wideo, a dostęp do profesjonalnego sprzętu jest prostszy niż kiedykolwiek. W dwudziestym pierwszym wieku to doświadczenie i umiejętności sprawiają że obraz wyróżnia się spośród setek godzin materiałów publikowanych w internecie w ciągu jednej minuty. – podkreśla Dawid Wiktorowski, Co-founder Motion8. 

Potwierdzają to również wyniki badań. Aż 71,4% respondentów ocenia video marketing za warty uwagi, zaznaczając jednak, że musi on być ciekawy i pomysłowy.

Tylko 24,7% pytanych kategorycznie nie wyraziło zainteresowania tego typu treściami. To pokazuje jak silnym trendem jest obecnie video marketing. Gdy spojrzymy na trendy wykorzystania video marketingu w podziale na wielkość przedsiębiorstwa, okazuje się, że im większe przedsiębiorstwo tym więcej możliwych kanałów komunikacji. Powodem są głównie większe możliwości budżetowe. Mimo tego, to sektor małych i średnich przedsiębiorstw, znacznie i systematycznie zwiększa swoje nakłady na ten rodzaj działań i ilość kanałów komunikacji. Co ciekawe wideo marketing cieszy się największą popularnością właśnie wśród mikroprzedsiębiorstw.

Mamy więc do czynienia z dynamicznym rozwojem, ale i obiecującym trendem wzrostu sektora video marketingu. Nie tylko w skali makro, ale również i mikro przedsiębiorstw. Obrazuje to też coraz wyższą świadomość wartości tego rodzaju działań i tego jak korzystny wpływ wywierają na sprzedaż.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem widocznym w trendach budowy serwisów internetowych, zahaczającym niejako o  działania video marketingowe jest oparcie witryny internetowej o format video. Nie chodzi tu już tylko o umieszczenie na stronie firmy prostej prostego komunikatu video.

Istnieje wiele serwisów opartych głównie na prezentacji materiałów audiowizualnych. Przykładem może być serwis www.motion8.eu , jednego z studiów produkcji reklam i klipów video naszej Grupy. Tłem witryny ukazuje się showreel firmy w formie slidera, pokazujący w skrócie jej dotychczasowe realizacje, a w kolejnej zakładce widzimy wtyczkę kanału na platformie Vimeo pozwalającą na obejrzenie pełnego portfolio przedsiębiorstwa. Krótkie opisy tekstowe wyjaśniające pole działania firmy to wszystko co może zobaczyć klient w takiej formie.

Ten sposób przekazu treści i prezentacji oferty, stosuje coraz więcej marek. Oczywiście jest to narzędzie stosowane głównie przez branżę audiowizualną, lecz nie tylko. Należy pamiętać że video marketing jest ściśle powiązany z marketingiem treści. W wielu przypadkach działania te podlegają wzajemnej konwergencji. Dobrym przykładem, mogą być tu wszelkiego rodzaju webinary i video szkolenia publikowane przez przedsiębiorstwa. Używając przekazu video, dajemy  bowiem klientowi wartościową treść wplatając w nią przekaz swojej marki.

Jak widać istnieje bardzo dużo możliwości wykorzystania działań video marketingowych w kreacji marki, oraz komunikacji z otoczeniem przedsiębiorstwa. Powyżej podaliśmy tylko kilka tego przykładów, ale z pewnością zgłębiając wiedzę na ten temat, odkryjecie więcej sposobów na zainteresowanie klientów swoją marką, lub możecie też poradzić się nas 😉 .

 

ŹRÓDŁA:

1. Własne badanie internetowe przeprowadzone w dniach 03.09.2016 – 05.09.2016 na grupie 177 respondentów prowadzących własne przedsiębiorstwa.
2. M. Daniłoś, Magazyn Online Marketing, nr 4 (29)2016, art. „Video Marketing w Praktyce”, Poznań 2016, str. 37


No Comments

Comments are closed.